Lietuvoje, o ir daugelyje pasaulio šalių, vis dar neretoje sodyboje rasime šulinį. Ir iš tikro – šulinys, vienas iš naudingiausių ir dėl to populiariausių sodybos įrenginių, kurio tiesioginė paskirtis – aprūpinti sodybos gyventojus švariu ir tinkamu maistui vandeniu.
Beabejo, galvojant apie vandens šaltinį yra ir pora kur kas šiuolaikiškesnių būdų, kaip gauti pakankamai vandens. Tai būtų centralizuotai tiekiamas vanduo, įprastai vadinamas vandentiekiu arba artezinis gręžinys.
Apie vandentiekio įvadą niekam daug aiškinti nereikia. Viskas yra pakankamai aišku ir paprasta: jei netoli Jūsų sklypo, namo, sodybos praeina vandentiekio atšaka – paprasčiausia ir patogiausia yra prie jo prisijungti. Bet tai toli gražu ne visiems prieinama paslauga. Tad jei esat įsikūrę toliau nuo pagrindinių miestų ar miestelių, kur centralizuotai tiekiamas vandentiekis yra tiesiog nepasiekiamas, telieka pora pasirinkimų: šulinys arba gręžinys.
Gręžinys, paprastai, yra geriau dėl keletos savybių:
- Vanduo iš gręžinio yra paimamas iš gana didelio gylio (paprastai iš 50 ir daugiau metrų gylio), todėl yra pakankamai gerai apsaugotas nuo išorės poveikio, kas sąlygoja, kad yra labai didelė tikimybė, kad jis bus neužterštas nitratais ir nitritais;
- Paprastai gręžiniai turi pakankamą vandens debitą, todėl turėdami gręžinį, niekada nepajusite vandens stygiaus.
Tačiau gręžinys turi ir savų minusų:
- Nors nėra tikslios statistikos, tačiau tikrai didelė dalis gręžinių, jų savininkams tiekia vandenį, kuris turi padidintą geležies normą vandenyje. O tai sąlygoja, kad vien gręžinio neužtenka – tenka investuoti ir į brangius vandens filtrus, kurie pašalina perteklinį geležies kiekį iš vandens.
- Gręžinio įrengimas kainuoja tikrai ne vieną tūkstantį eurų. Jam reikalinga projektas, leidimas iš savivaldybės, sunkioji technika, vandens kėlimo įranga, medžiagos ir taip toliau. Aišku, kad tai užtrunka ir kainuoja nemažai tiek laiko, tiek ir finansinių išteklių.
Būtent dėl šių išvardintų minusų, pirmiausia rekomenduojame pagalvoti apie šulinį. Ir nors šulinys taip pat kartais gali būti visai netinkama alternatyva vandens tiekimui, tačiau pradėti pasirinkimo analizę juk visada geriau nuo pigiausio pasirinkimo.
Šulinys yra geriau nei kiti vandens tiekimo šaltiniai dėl to, kad:
- Šuliniui įsirengti, išsikasti, nereikia leidimo ir projekto.
- Šulinio iškasimo darbai gali kainuoti pigiau nei vandentiekio įvado projektas ir jo įrengimo darbai ir tikrai kainuoja keliskart pigiau nei įsirengti gręžinį.
- Vanduo iš šulinio Jums bus nemokamas.
- Šulinio vanduo daug rečiau turi perteklinės geležies, nei vanduo iš gręžinio.
Deja, ir šulinys Jums gali netikti, nes:
- Vanduo šulinyje paprastai laikomas paviršiniu vandeniu, kas reiškia, kad prieš patekdamas į šulinį, vanduo yra mažai išfiltruojamas per gruntą. O tai padidina tikimybę, kad jis gali būti užteršiamas nitratais, nitritais ir kitais, žmogaus sveikatai, pavojingais junginiais ir cheminėmis medžiagomis. Dėl to būtina nuolatinė šulinių vandens kokybės kontrolė.
- Šulinys nėra geras pasirinkimas, jei Jūsų gyvenamojoje vietovėje, gruntinis vanduo labai aukštai. Tokiu atveju dažniausiai vanduo nebus itin kokybiškas, o ir gilaus šulinio gali nepavykti iškasti.
- Netoli nuo Jūsų gyvenamosios vietos yra stipriai tręšiami laukai, esami ar buvę šiukšlynai, sąvartynai, tvartai, tualetai. Tai vėlgi gali reikšti, kad šulinyje turėsite užterštą vandenį. Rekomenduojama šulinio apsaugos zona – nuo 10 iki 25 metrų. Tvartai, lauko tualetai, turėtų būti ne mažesniu nei 25 metrų atstumu nuo šulinio. Nuo gyvenamojo namo šulinys turėtų būti ne mažesniu nei 7 metrų atstumu.
Kad šulinys puikiai atliktų savo tiesioginę paskirtį ir tiektų kokybišką vandenį, siūloma laikytis ir šių rekomendacijų:
- Šulinį geriau kasti aukštesnėje sklypo vietoje, kad aplink jį nesikauptų vanduo;
- Aplink šulinį reikia suformuoti ne mažesnį nei 5 proc. nuolydį;
- Šulinį būtina uždengti;
- Šulinį reikia nuolat prižiūrėti, valyti;
- Nuolat tikrinkite šulinio vandens kokybę;
- Nepilkite užterštų ir gamtai kenksmingų skysčių netoli šulinio. Neterškite aplinkos.
Taigi, tikimės, kad sužinojote bent jau esmę, kodėl šulinys gali būti naudingas Jūsų kieme ir kokie jo pranašumai bei trūkumai prieš kitus vandens gavimo būdus. Bet kuriuo atveju, visa tai ką paminėjome, tinka bendrąja prasme, tačiau kiekvienu atveju viskas sprendžiama individualiai, apimant aplinkybių visumą.